Zasiedzenie reguluje sytuację prawną nieruchomości, które znajdują się od wielu lat w faktycznym władaniu osób niebędących ich właścicielami. Dzięki odpowiednim zapisom w kodeksie cywilnym umożliwiono uzyskanie prawa do dowolnej nieruchomości, np. w sytuacji, gdy jej właściciel zmarł wiele lat wcześniej, a jego spadkobiercy nie zgłosili się po spadek. Kiedy i na jakich zasadach orzeka się o zasiedzeniu nieruchomości?
Na czym polega zasiedzenie?
Zasiedzenie polega na użytkowaniu i faktycznym, nieprzerwanym władaniu nieruchomością, której właścicielem jest inna osoba. Bez względu na to, czy do zasiedzenia doszło w dobrej, czy złej wierze, posiadacz nieruchomości może stać się jej właścicielem, jeśli poprzedni właściciel nie dochodzi swoich roszczeń. Więcej o przepisach dotyczących zasiedzenia przeczytasz na https://www.jkmiw.pl/zasiedzenie/
Okres zasiedzenia w dobrej wierze upływa po 20 latach. Dotyczy to sytuacji, w których posiadacz nie wiedział, że właścicielem nieruchomości jest ktoś inny lub nie był w stanie go zidentyfikować np. ze względu na zaginione dokumenty. W takim przypadku uznaje się, że właściciel nieruchomości i jego spadkobiercy nie żyją lub nie chcą odzyskać jej władania.
Zasiedzenie w złej wierze upływa po 30 latach. Jeżeli osoba władająca nieruchomością wiedziała, że ktoś inny jest jej właścicielem i zajęła ją celowo, do zasiedzenia dochodzi później. Prawowity właściciel ma bowiem więcej czasu, by dochodzić swoich praw przed sądem i wszcząć ewentualną eksmisję.