Masz pomysł na biznes w Wadowicach, ale brakuje Ci środków na jego realizację i rozpoczęcie działalności gospodarczej? To niestety częsta sytuacja, która dotyczy wielu osób takich jak Ty. Na szczęście istnieją sprawdzone rozwiązania – przeczytaj artykuł i zorientuj się w dostępnych możliwościach.
Kredyt, pożyczka
Jednym z najczęściej wybieranych źródeł finansowania działalności gospodarczej są kredyty i pożyczki. W przypadku przedsięwzięć wymagających dużych nakładów pieniężnych warto rozważyć kredyt inwestycyjny, ponieważ może on opiewać na znaczne, nawet milionowe kwoty. Oczywiście takich sum nie da się otrzymać od ręki – trzeba przedstawić dokładny biznesplan i zabezpieczenia, którymi mogą być np. nieruchomości, pojazdy czy inne wartościowe zasoby.
Jeżeli jednak biznes planowany jest na mniejszą skalę i nie wymaga tak dużych nakładów, być może wystarczający okaże się standardowy kredyt gotówkowy czy nawet niewielka pożyczka ratalna przez internet. Trzeba jednak pamiętać, że są to dość drogie, wysoko oprocentowane produkty, dlatego nie polecamy ich jako głównego źródła finansowania. Osoby posiadające własną nieruchomość mogą natomiast rozważyć tzw. pożyczkę hipoteczną, która na atrakcyjnych warunkach pozwala na dostęp do większych sum i jest zabezpieczona właśnie nieruchomością.
Dotacje z Urzędu Pracy
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną zarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wadowicach, masz prawo do ubiegania się o dotację na założenie działalności gospodarczej. Zamiast poszukiwać kredytów czy pożyczek, np. na stronie https://sowafinansowa.pl/ranking-pozyczek-500-zl/, możesz wziąć udział w konkursie, którego zwycięzcy otrzymają na start biznesu ok. 40 000 zł, bo tyle wynosi dofinansowanie w 2023 r. W tym celu konieczne jest przygotowanie biznesplanu i wzięcie udziału w kursach. Trzeba jednak pamiętać, że tylko niektóre osoby dostaną taką dotację i nie jest ona przeznaczona dla każdego, kto zarejestrował się jako bezrobotny.
Finansowanie ze środków z Unii Europejskiej
Również ze środków europejskich można pozyskać różnego rodzaju dofinansowanie na prowadzenie działalności gospodarczej. Niektóre programy są przeznaczone dla przedsiębiorców – mogą one być skierowane zarówno do już istniejących, jak i nowo zakładanych firm. Ponieważ dofinansowania się zmieniają, warto na bieżąco orientować się w aktualnie dostępnych programach. W tym celu można odwiedzić Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w Krakowie lub Nowym Targu albo skontaktować się z nimi telefonicznie lub e-mailowo.
Program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”
Również polskie instytucje publiczne oferują wsparcie przedsiębiorcom, czego przykład stanowi Bank Gospodarstwa Krajowego. Program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” jest skierowany do już istniejących firm i pozwala na pozyskanie środków w formie niskooprocentowanych pożyczek. Jest to więc finansowanie zwrotne, a przyznaje się je na podstawie przedstawionej dokumentacji obejmującej m.in. biznesplan.
Crowdfunding
Korzystając z portali crowdfundingowych, które przypominają popularne serwisy ze zrzutkami, można uzyskać środki od internautów gotowych do wsparcia danego projektu. Różnica polega na tym, że osoby wspomagające dane przedsięwzięcie nie są darczyńcami, ponieważ w razie powodzenia projektu mogą liczyć na określone wcześniej korzyści.
Aniołowie biznesu i fundusze venture capital
Jeżeli przekonasz indywidualną osobę (tzw. anioła biznesu) lub fundusz venture capital, aby zainwestować właśnie w Twój pomysł, być może uda Ci się pozyskać finansowanie. Jeśli nie, pamiętaj, że zarówno najkorzystniejsze pożyczki, jak i kredyty znajdziesz na stronie https://sowafinansowa.pl/.