Liczba Pi jest jedną z najbardziej znanych i tajemniczych stałych matematycznych. Liczba Pi jest wykorzystywana w wielu dziedzinach takich jak: fizyka, astronomia, informatyka czy inżynieria. Pojawia się w równaniach opisujących ruch planet, fale dźwiękowe czy procesy losowe.

liczba pi 1024x577 - Dzień liczby Pi! 3,14... i co dalej?

14 marca 2023 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Wadowicach obył się konkurs zorganizowany z okazji święta tej niewątpliwie najsłynniejszej liczby świata, przybyło 57 uczniów z dziewięciu szkół podstawowych gminy Wadowice.

Spotkanie miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy! W ramach obchodów Dnia Liczby Pi przeprowadzone zostały dwa konkursy:

  • znajomości rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi
  • test zadaniowy związany z zastosowaniem liczby Pi w obliczeniach matematycznych

W konkursie znajomości rozwinięcia dziesiętnego Liczby Pi rywalizowało 38 uczniów i jeden nauczyciel. W tym roku uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom.

W kategorii Uczeń klas 1 -3 SP I miejsce zajął uczeń naszej szkoły – Tymon Jamróz z wynikiem 132 cyfr. Miejsce II uzyskał Wojciech Dąbrowski z wynikiem 126 cyfr, także uczeń naszej szkoły, a miejsce III przypadło Hannie Rak uczennicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach z wynikiem 90 cyfr.

Bardzo pasjonującą okazała się rywalizacja uczniów klas 4-8 SP. I miejsce z wynikiem 718 cyfr zdobyła Oliwia Wiercimak z Zespołu Szkół w Jaroszowicach, II miejsce uzyskał  uczeń naszej szkoły Michał Kotaś z wynikiem 605 cyfr, a równorzędne III miejsca zajęły dwie uczennice z Zespołu Szkół w Jaroszowicach: Karolina Zając i Emilia Hosaniak z wynikiem 376 cyfr.

W kategorii Nauczyciel startowała jedna osoba. Był to Pan Marek Mroczek – nauczyciel Wielozawodowego Zespołu Szkół w Zatorze, który wyrecytował 1325 cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wysokich wyników!

Z okazji Dnia Liczby Pi rozegraliśmy również konkurs zadaniowy, w którym startowało 19 uczniów. Wyniki są następujące: I miejsce zdobyła Lidia Szczurkowska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Wadowicach, II miejsce Jan Ścibielski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach, a miejsce III Julia Dyrcz również ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach. Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu zadaniowego, którzy pokazali, że będąca tematem wiersza Wisławy Szymborskiej Liczba Pi jest godna podziwu.


A w Przedszkolu Publicznym Nr 5 im. dr. Gustawa Studnickiego w Wadowicach w Dniu Liczby Pi, została przeprowadzona Olimpiada Matematyczna Przedszkolaków pod nazwą „Potyczki Mądrej Sówki”. 

W matematycznych zmaganiach wzięło udział dwadzieścia dzieci z przedszkoli Gminy Wadowice, tworzących pięć zespołów a towarzyszyła im sympatyczna Sówka Aleksandra. Uczestnicy mieli do wykonania sześć matematycznych zadań wymagających umiejętności logicznego myślenia,  koncentracji, orientacji przestrzennej, tworzenia rytmu, umiejętności liczenia, dodawania, odejmowania, liczenia na konkretach  aż do rachowania w pamięci, umiejętności mierzenia długości.

Dzieci wykazały się wiadomościami i umiejętnościami matematycznymi, współpracowały w zespołach, co zostało docenione przez nasze szanowne Jury, które tworzyły trzy panie – Pani Aniela Studnicka -małżonka Patrona naszego przedszkola, Pani Joanna Zając- nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach oraz Pani Justyna Kłaput- Gadzina- przedstawiciel Rady Rodziców.

Spośród 5-ciu zespołów najlepszy wynik uzyskały dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 3 zajmując I miejsce,  II miejsce dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 1, III miejsce dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 2. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Wadowic.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! Dziękujemy organizatorom i opiekunom za przygotowanie dzieci do Olimpiady matematycznej!