Jak co roku, w związku z długim weekendem związanym ze Świętem Bożego Ciała, w dniach od 7 do 11 czerwca znacznie zwiększy się ruch pojazdów na małopolskich drogach. Może to powodować utrudnienia w ruchu, a co za tym idzie wzrost zagrożenia bezpieczeństwa.

Około 330 małopolskich policjantów ruchu drogowego, każdego dnia wydłużonego weekendu, będzie czuwać nad bezpieczeństwem podróżnych. Będą nadzorować główne szlaki komunikacyjne województwa, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się tzw. korków będą upłynniać ruch i kierować pojazdy na drogi objazdowe.

Biorąc pod uwagę doświadczenie z lat ubiegłych, policjanci stałym nadzorem obejmą miejsca na tzw. Zakopiance, gdzie zazwyczaj dochodzi do zatorów, tj.:

    Zjazd z A-4 na ul. Zakopiańską (Węzeł Południe).
    Ciąg skrzyżowań z sygnalizacją świetlna na ul. Zakopiańskiej.
    Góra Libertowska.
    Skrzyżowanie DK 7 i DK 28 oraz S7 i DK 28 (Skomielna Biała).
    Miejscowość Klikuszowa.

Policjanci, dbając o bezpieczeństwo podróżnych będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na: 

•    nadmierną prędkość,
•    wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych,
•    wymuszanie pierwszeństwa przejazdu;
•    nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem;
•    przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami;
•    kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu;
•    obowiązek posiadania  przez pieszych elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. 

Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.
Każdy kierowca powinien stosować zasadę „wolniej oznacza bezpieczniej”. Aby podróż była bezpieczna warto pamiętać, że:
•    wsiadając za kierownicę należy być trzeźwym, wyspanym i wypoczętym,
•    należy zaplanować podróż, uwzględniając czas na odpoczynek,
•    jadąc z przyczepą obwiązują niższe dopuszczalne prędkości – na autostradzie i drodze ekspresowej; 80 km/h, na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym 70 km/h,
•    zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych – to najprostszy sposób zadbania o bezpieczeństwo, 
•    aby bezpiecznie prowadzić pojazd, należy dostosować prędkość do panujących warunków na drodze - nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie,
•    zamiar skręcania należy sygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem - pamiętajmy  o zasadzie ograniczonego zaufania - nie zawsze inny uczestnik ruchu zachowa się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.
Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają nietrzeźwi kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu czy środków odurzających to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet ich niewielka ilość w organizmie wpływa na pogorszenie stanu psychofizycznego, mogąc skutkować tragicznym wypadkiem.

Trwa sezon motocyklowy. Prosimy kierujących jednośladami o wyobraźnię, ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków, a kierujących samochodami o zwracanie większej uwagi na motocyklistów. Motocyklista w zderzeniu z pojazdem ma małe szanse wyjścia z niego bez obrażeń.
Kierujący mogą napotkać na drogach procesje związane z uroczystościami „Bożego Ciała”. W tych miejscach na czas ich trwania, ruchem kierować będą policjanci oraz inne osoby do tego uprawnione. Zachowajmy wówczas szczególną ostrożność i stosujmy się do poleceń wydawanych przez kierujących ruchem.

Gdy dotrzemy do celu pamiętajmy, by parkować samochód w wyznaczonych do tego miejscach, a opuszczając pojazd nie zostawiać w nim w miejscach widocznych żadnych wartościowych przedmiotów tj. telefon komórkowy, torebka, laptop, itp.
Także jako piesi, pamiętajmy o prawidłowym poruszaniu się po drodze. Zwracajmy uwagę, aby przekraczać jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a wieczorem i w nocy używajmy odblasków.
Podróżując autobusem lub pociągiem powinniśmy pilnować swoich rzeczy osobistych, bagażu, pieniędzy i dokumentów. Lepiej nie podróżować samotnie, a jeżeli już taka sytuacja ma miejsce, należy unikać pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych, przypadkowych osób. Opuszczając przedział (choćby na chwilę) nie wolno pozostawiać bagażu bez opieki. Nie należy też opowiadać obcym osobom zbyt dużo o sobie, swoim majątku i miejscu zamieszkania, ponieważ po powrocie może się okazać, że nasze mieszkanie zostało okradzione, a złodziej dokładnie wiedział gdzie i czego szukać.

Ograniczenia w ruchu:
W dniach 7 i 8 czerwca 2023 roku obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej  przekraczającej 12 ton:
7 czerwca (środa) – w godz. 18.00 – 22.00
8 czerwca (czwartek)    – w godz. 8.00 - 22.00.

Statystyka ubiegłorocznych wyjazdów
Podczas ubiegłorocznego wydłużonego weekendu „Bożego Ciała” (w dniach od 15 do 19 czerwca 2022 r.), doszło do 43 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 49 zostało rannych. Ponadto zatrzymano 161 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu oraz 3 pod wpływem narkotyków. 

Podczas zbliżającego się wydłużonego weekendu czerwcowego, zachowajmy rozsądek i życzliwość na drodze wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego!