Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wadowickiej komendy spotykają się z uczniami szkół podstawowych w powiecie wadowickim i oceniają umiejętności dzieci podczas egzaminu na kartę rowerową.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni, funkcjonariusze z wadowickiej drogówki odwiedzili uczniów szkół podstawowych w naszym powiecie m.in. w Zagórniku, Lanckoronie, Jaszczurowej i Kleczy Dolnej, gdzie prowadzili egzamin praktyczny na kartę rowerową. W najbliższym czasie przeprowadzą egzamin również w innych szkołach. Aby móc przystąpić do egzaminu praktycznego, uczniowie musieli w pierwszej kolejności zdać egzamin teoretyczny z zakresu zasad ruchu drogowego, który przeprowadzał nauczyciel danej placówki oświatowej, posiadający odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie. W drugim etapie egzaminu, prowadzonym przez policjantów, cykliści musieli sprawnie pokonać tor jazdy i sygnalizować wykonywane manewry, w trakcie których musieli pamiętać o obowiązujących przepisach.

Głównym założeniem działań Policji w prowadzeniu egzaminów praktycznych na kartę rowerową jest propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci i młodzieży. Wręczając kartę rowerową, policjant musi mieć pewność, że przyszły pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego nie stworzy zagrożenia dla siebie czy też innych uczestników ruchu.
Szkoły z terenu powiatu wadowickiego, które chcą zgłosić uczniów do egzaminu na kartę rowerową muszą wysłać prośbę do wadowickiej komendy o oddelegowanie funkcjonariusza ruchu drogowego na egzamin, najlepiej bezpośrednio do profilaktyka WRD: http://Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W zgłoszeniu należy uwzględnić nazwę i adres szkoły, przybliżoną ilość dzieci, proponowany termin i godzinę, numer telefonu oraz kontakt mail. Materiały pomocowe dostępne są na stronie http://www.brd.edu.pl.

Przypominamy, że do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić uczniowie szkół podstawowych, które ukończyły 10 lat. Pamiętajmy, że zgodnie z nowymi przepisami ruchu drogowego, które weszły w życie 2021 roku, dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem, ale również hulajnogą elektryczną jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.

Wszystkim, którzy otrzymali swoje pierwsze w życiu „prawo jazdy” gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy.

 

zdjęcia - SP Jaszczurowa

  • Na zdjęciu dziewczynka jadąca na rowerze po wyznaczonym torze. Obok umundurowany policjant, w tle grupa dzieci. Osoby znajdują się na boisku sportowym.
  • Na zdjęciu widać grupę dzieci stojących przodem obok rowerów, Za nimi umundurowany policjant i mężczyzna w stroju cywilnym.  W tle baner z napisem Szkoła Podstawowa w Jaszczurowej.
  • Na zdjęciu umundurowany policjant w kamizelce odblaskowej z napisem Policja, stojący tyłem. Przed nimi grupa dzieci. Osoby znajdują się na boisku sportowym.