Robot sprzątający – sposób na czyste wnętrza!

W dzisiejszych czasach jesteśmy coraz bardziej zabiegani, co wiąże się m.in. z małą ilością czasu, która możemy przeznaczyć na sprzątanie. Czy istnieją jakieś sposoby, by nieco ułatwić sobie tę czynność i w prostszy sposób zadbać o czystość naszych domów i mieszkań? Oczywiście! Jednym z tych sposobów jest robot sprzątający. Co to za urządzenie? Jakie produkty znajdziemy w ofercie Kärcher?

Robot sprzątający – co to za urządzenie i jak działa?

Robot sprzątający to nic innego jak samojeżdżący, zautomatyzowany i kompaktowy odkurzacz szczotkowy, który najczęściej służy do odkurzania podłóg. Dzisiejsze sprzęty oferują jednak dodatkowe funkcje, takie jak mopowanie twardych powierzchni czy monitorowanie domu dzięki wbudowanym kamerom. We wnętrzu robota znajdują się układy scalone, które odpowiadają za pełną automatykę odkurzacza.

Jak działa robot sprzątający? Wykorzystuje on siłę odśrodkową wirujących szczotek, dzięki czemu zamiata wszelkie zanieczyszczenia, by następnie wrzucić je do wbudowanego pojemnika. Dodatkowo odkurzacz wyposażony jest w turbinę ssącą, która pomaga zasysać kurz i brud do środka.

Jeśli chodzi o roboty z funkcją mopowania podłóg, mają one dodatkowo pady, wykonane z chłonnych materiałów, a także dodatkowy zbiornik na detergent.

Zalety robotów sprzątających

Jedną z najważniejszych zalet robotów sprzątających jest brak kabla, dzięki czemu są one mobilne i mogą przemieszczać się pomiędzy wszystkimi pokojami w domu. Większość robotów po rozładowaniu wraca samoistnie do stacji ładującej, dzięki czemu nie musimy zaprzątać sobie głowy stanem ich baterii.

Wiele modeli robotów jest połączonych z aplikacją w telefonie, co umożliwia nam m.in. zaplanowanie ich pracy, zdalne sterowanie, programowanie trybów czy nawet w przypadku niektórych urządzeń podgląd obrazu przesyłanego z wbudowanej kamerki. Nie musimy się więc obawiać niezapowiedzianych wizyt gości, ponieważ podłogi zawsze będą utrzymane w czystości, a w razie czego wracając z pracy możemy szybko sprawdzić, czy robot wykonał już daną pracę.

Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu i mapowaniu czy wbudowanym kamerom roboty sprzątające z łatwością orientują się w domowej przestrzeni i omijają wszelkie przeszkody, takie jak meble, krzesła, doniczki czy nawet pozostawione na podłodze zabawki.

Karcher RCV 5 – robot do zadań specjalnych

Jedną z firm, która zajmuje się produkcją robotów sprzątających, jest Kärcher. Na uwagę zasługuje szczególnie model Karcher RCV 5. Jest to urządzenie, które zostało stworzone do odkurzania twardych posadzek oraz dywanów z krótkim włosiem. Dzięki obrotowej szczotce, szczotce bocznej i wentylatorowi zanieczyszczenia są skutecznie usuwane, by następnie znaleźć się we wbudowanym pojemniku. Model ten poza funkcją odkurzania również mopuje podłogi, co czyni z niego jeszcze bardziej przydatne urządzenie w każdym domu. Dzięki sztucznej inteligencji, nawigacji LiDAR oraz podwójnym czujnikom laserowym mamy pewność, że skutecznie ominie każdą przeszkodę w domu, nawet skarpetki czy kable. Dodatkowo czujnik ultradźwiękowy wykrywa dywany, co pozwala na uruchomienie trybu Auto Boost dla maksymalnej mocy zasysania.

Aplikacja umożliwia nam spersonalizowanie czyszczenia poszczególnych pomieszczeń. Niektóre mogą być odkurzane i mopowane, a niektóre tylko odkurzane lub pozostawione bez sprzątania. Co więcej, możliwe jest uruchomienie robota z aplikacji. Czas pracy na baterii to aż 120 minut.

Podsumowanie

Roboty sprzątające – choć dla wielu osób są zbędnym gadżetem – z pewnością znacznie ułatwiają nam utrzymanie mieszkania czy domu w czystości. Dzięki zaawansowanym technologiom umożliwiają nie tylko odkurzanie, ale też mopowanie podłóg, co docenią osoby, które posiadają w domu panele czy płytki.