Twoja szopka może trafić na międzynarodową wystawę w Watykanie!
Twoja szopka może stać się częścią prestiżowej wystawy w Watykanie! Czekamy na artystów z Wadowic, którzy chcieliby zaprezentować swoje dzieło na międzynarodowej arenie. Dowiedz się, jak wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Międzynarodowa wystawa szopek w Watykanie – tradycja i prestiż

Watykan od 48 lat jest gospodarzem prestiżowej wystawy „100 Szopek w Watykanie”, która od sześciu lat odbywa się na Placu św. Piotra, w lewym ramieniu Kolumnady Berniniego. Wystawa ta, zorganizowana przez Dykasterię ds. Ewangelizacji, cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród artystów, jak i zwiedzających. W ubiegłym roku, od 8 grudnia 2023 r. do 7 stycznia 2024 r., wystawę odwiedziło ponad 100 tysięcy osób.

Polskie szopki na międzynarodowej scenie

W poprzedniej edycji wystawy uczestniczyło 120 szopek z 22 krajów, w tym z Włoch, Chorwacji, Hiszpanii, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i wielu innych. Polskę reprezentowały dwie wyjątkowe szopki: jedna z Markowej, wykonana przez Jana Szajera, oraz Szopka Krakowsko-Rzymska autorstwa Dariusza Czyża. To dowód na to, że polskie tradycje bożonarodzeniowe są doceniane na arenie międzynarodowej.

Wadowice szukają artystów – Twoja szopka może trafić do Watykanu

W tym roku nasze miasto chce dołączyć do grona wystawców na tej prestiżowej wystawie. Poszukujemy zdolnych artystów, którzy chcieliby stworzyć szopkę reprezentującą Wadowice. Technika, styl i materiały są dowolne, ale jest jeden warunek – szopka musi w jakiś sposób nawiązywać do naszego miasta.

Jak zgłosić swoją szopkę?

Jeśli masz ciekawy pomysł i chcesz wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, zgłoś się do Wydziału Promocji Gminy Wadowice. Możesz napisać, zadzwonić lub przyjść osobiście do Urzędu Miejskiego w Wadowicach, Pl. Jana Pawła II 23, pokój nr 23. Telefon kontaktowy: 33 873 18 11 wew. 290, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Na wasze pomysły i propozycje czekamy do 10 lipca!

Kto może wziąć udział?

Zapraszamy wszystkich – artystów, rzemieślników, amatorów, dorosłych i dzieci, organizacje oraz stowarzyszenia. To doskonała okazja, aby pokazać swoje umiejętności i podzielić się swoją wizją świątecznej szopki z całym światem.

Nie przegap tej wyjątkowej szansy! Prześlij swoją propozycję i może to właśnie Twoje dzieło będzie reprezentować Wadowice na międzynarodowej wystawie w Watykanie.


Wg inf z: UM Wadowice