14-11-2017

Polsko-holenderski tydzień w Radoczy

Osiemnastu uczniów z holenderskiego miasta Silvolde gościło na początku listopada w domach uczniów ZS CKU w Radoczy w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. W ciągu tygodnia młodzi Holendrzy dowiedzieli się bardzo wiele o naszym kraju.

Projekt był okazją do zdobycia wiedzy dotyczącej stylu życia Polaków, ich zwyczajów  i „niezwykłości” związanych z życiem codziennym. Goście w pełni wykorzystali swój pobyt, ciesząc się różnicami kulturowymi ale i podobieństwami pomiędzy naszymi krajami.  

Już w pierwszy dzień po oficjalnym przywitaniu przez dyrektora CKU w Radoczy Stanisława Gliwę, pod okiem nauczycieli - instruktorów młodzież miała możliwość sprawdzić swoje umiejętności za kierownicą szkolnych samochodów do nauki prawa jazdy. Na zakończenie „kursu” każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę certyfikat: prawo jazdy kategorii B ze swoim imieniem i nazwiskiem.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się wtorkowy poranek sportowy zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego ZSCKU w Radoczy,  podczas którego młodzież rozegrała międzynarodowy turniej tenisa stołowego. Puchar zdobyła drużyna z Holandii oraz drużyna z Gimnazjum im. Noblistów Polskich z Tomicach, a prawdziwym hitem okazał się kurs tańca Street Dance.

Była także ciężka praca nad projektami, dotyczącymi porównania sławnych osób z Holandii i Polski, sportu w obu krajach, zwyczajów żywieniowych, legend czy muzyki, a także wielkich miast z uwzględnieniem architektury, zabytków i otoczenia. Okazało się, że obie nacje mają wiele wspólnego, jak chociażby podobne potrawy czy sympatia do piłki nożnej.

W realizacji projektów pomocne okazały się wyjazdy edukacyjne do Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, Krakowa, Wieliczki oraz Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu, a dzięki uprzejmości szkolnego katechety - ks. Roberta Jończyka młodzież miała również okazję w Domu Parafialnym w Zatorze dowiedzieć się o Światowych Dniach Młodzieży oraz o atrakcjach Doliny Karpia.

Podsumowanie i prezentowanie projektów miało miejsce we czwartek wieczorem, przy udziale licznie zgromadzonych rodziców oraz zaproszonych gości
Nauczyciele języków obcych oraz uczniowie przedstawili zebrane materiały w formie prezentacji w języku angielskim. Oczywiście nie zabrakło przy tym degustacji Radoczańskiego jabłecznika, a na stole znalazł się także smaczny staropolski bigos i barszcz przygotowany przez uczniów i nauczycieli przedmiotów gastronomicznych.

W piątek, 10 listopada, w ostatni dzień wymiany, wszyscy uczestniczyli w uroczystej Akademii z okazji Święta Niepodległości, po której goście z Silvolde wyjechali na lotnisko.

Kolejny raz uczestnicy wymiany mieli okazję brać udział w niecodziennej wymianie doświadczeń, które posłużyły wzajemnemu zrozumieniu i międzykulturowemu dialogowi opartemu na partnerstwie i wymianie szeroko pojętych dobrych praktyk.
Dodajmy, że w marcu 2018 polsko–holenderska grupa będzie kontynuowała projekt w Silvolde, w szkole Amende Isala College.