Policjanci przeprowadzili na terenie powiatu wadowickiego działania kontrolno – prewencyjne pn. „Prędkość”

Nadal główną przyczyną wypadków drogowych, w których są zabici i ciężko ranni jest nadmierna prędkość oraz jej niedostosowanie do warunków drogowych i atmosferycznych. W związku z powyższym 14 sierpnia br. na terenie powiatu wadowickiego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wadowickiej komendy, przeprowadzili nasilone działania policyjne ukierunkowane na kontrole prędkości kierowców i zdecydowane reagowanie na popełniane przez nich wykroczenia.

Mundurowi podczas działań, przy użyciu ręcznych mierników prędkości zatrzymali do kontroli 69 pojazdów, których kierowcy aż w 49 przypadkach przekroczyli dozwoloną prędkość. W działania zaangażowanych było 14 funkcjonariuszy.

Tego dnia nie obyło się bez kolizji i wypadku drogowego. Około godz. 10:45 w Andrychowie na ul. Starowiejskiej, kierująca samochodem Dacia nie zachowała bezpiecznej odległości od poprzedzającego ją pojazdu Skoda, w wyniku czego najechała na tył pojazdu doprowadzając do zdarzenia drogowego.

Niespełna trzy godziny później, w Izdebniku, kierująca samochodem Peugeot nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu, doprowadzając do zderzenia z Fiatem Brava, którego kierujący doznał ogólnych potłuczeń ciała. Sprawczyni została ukarana mandatem.

Około godz. 15:25 w miejscowości Brody, kierujący samochodem marki VW Polo, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwny pas ruchu uderzając o betonowy krawężnik. Kierujący został ukarany mandatem.

Dwie godziny później na ul. Wiślanej w Brzeźnicy, kierujący pojazdami VW Golf oraz Renault Laguna, na łuku drogi wykonując manewr wymijania, nie zachowali bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, w wyniku czego doprowadzili do zdarzenia drogowego.

Z kolei w Witanowicach na ul. Przy Krzyżu, kierujący samochodem marki Seat wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo jadącej pojazdem Volvo doprowadzając do zderzenia się pojazdów. Uczestnicy tego zdarzenia byli trzeźwi. Kierująca Volvo została przewieziona do szpitala w Wadowicach.

Również w dniu wczorajszym (15 sierpnia) doszło do wypadku drogowego. Około godz. 14:40 w Wadowicach na ul. Piłsudskiego, kierujący samochodem Mazda nie zachował szczególnej ostrożności i nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, stracił panowanie nad prowadzonym pojazdem, uderzył w wysepkę rozdzielającą dwa pasy ruchu i krawężnik, po czym skręcił gwałtownie w lewo doprowadzając do czołowego zderzenia z jadącym z przeciwległego kierunku pojazdem Kia Sportage. W wyniku tego zdarzenia poszkodowani zostali pasażerowie z samochodu marki Mazda – dziewczynka została przewieziona do szpitala w Oświęcimiu, natomiast dwóch chłopców trafiło do wadowickiego szpitala. Kierujący pojazdami byli trzeźwi.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących, wadowiccy policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną”, czyli taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem.