07-03-2019

Umowa na przebudowę Białej Drogi podpisana

Dobra wiadomość dla wszystkich podróżujących tzw. Białą Drogą, leżącą w gminach Andrychów i Wieprz. Dziś przed południem (7.03.) w Starostwie Powiatowym w Wadowicach podpisano umowę na  całkowitą przebudowę tego powiatowego traktu na odcinku 4 km. Inwestycja wykonana zostanie w systemie ”zaprojektuj i wybuduj”. Na ten rok przewidziano zrealizowanie wszystkich prac projektowych, a na 2020 rok - robót budowlanych.

Około 7,2 mln złotych na remont drogi Powiat Wadowicki pozyskał w 2018 roku z Unii Europejskiej, a konkretniej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020. Niestety, trzy kolejne przetargi na wykonanie prac zostały unieważnione. Oferty przekraczały bowiem zarówno wartość szacunkową zadania, jak i kwoty zabezpieczone na ten cel w budżecie powiatu (ok. 10 mln zł).

Powiat Wadowice

Wiemy, jaka jest sytuacja na rynku budowalnym. Musieliśmy wyjść z impasu i udało się. Powiat zwiększył swój udział finansowy do ok. 4 mln zł, udało się też porozumieć z gminami Andrychów i Wieprz. Ustaliliśmy, iż pierwsza z nich do przebudowy „dołoży” ok. 1,6 mln zł, a druga – ok. 1,3 mln zł. I sprawy ruszyły do przodu  – mówi Eugeniusz Kurdas, starosta wadowicki.

Umowę na wykonanie prac władze powiatu podpisały z firmą Drog-Bud ze Spytkowic, która w przetargu przedstawiła najlepszą ofertę, opiewającą na sumę nieco ponad 13,9 mln zł. W ramach inwestycji gruntownie przebudowanych zostanie 4 km traktu (1,3 km w gminie Andrychów i 2,7 km  w gminie Wieprz). Dodatkowo wzdłuż całej drogi powstanie ścieżka rowerowa, a w Andrychowie chodnik oraz nowe oświetlenie. 

Powiat Wadowice
- Wiemy, jak ważny jest to trakt nie tylko dla mieszkańców gmin Andrychów i Wieprz, ale i innych osób podróżujących np. w kierunku Oświęcimia. Stąd nasza determinacja, aby inwestycja rozpoczęła się jak najszybciej,  mimo problemów, jakie się pojawiły. To będzie jedna z największych  w historii powiatu wadowickiego jednorazowa przebudowa drogi. Liczymy na jak najlepszą współpracę z wykonawcą tak, aby wszystko przebiegło sprawnie, starannie i terminowo – podsumowuje wicestarosta Beata Smolec.     

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.