Jak wiadomo, zawiasy meblowe są elementami dość podatnymi na uszkodzenia. Do usterki nie potrzeba wiele – wystarczy, że nieco mocniej pociągnie się za drzwiczki, a wkręty mogą się poluzować lub całkiem wyłamać ze ściany. Szczególnie, kiedy mamy do czynienia z meblami wykonanymi z wiórowej płyty. Warto jednak wiedzieć, że każdy z nas jest w stanie poradzić sobie z takim problemem samemu, wystarczy tylko wiedzieć jak do tego się zabrać.

Faktem jest, że kiedy zawiasy meblowe ulegną zniszczeniu, nie oznacza to konieczności zakupu nowych mebli. Natomiast, jeżeli nie naprawimy usterki, nie tylko będą nas irytować niedomykające się drzwi, ale też zachodzi pewne ryzyko, że szkoda może się pogłębić. Nie powinno się zatem naprawy zawiasów odkładać na później.

Naprawa zawiasów w drzwiach i meblach

Należy pamiętać, że to drzwi są szczególnie narażone na obciążenia. Nie powinno zatem nikogo zdziwić, kiedy zawiasy się nieco poluzują. Można wymienić różne typy zawiasów: wkręcane, wpuszczane o różnych średnicach, przykręcane oraz wahadłowe.

Te wkręcane mogą się niekiedy poluzować. Wiele zależy jednak od tego, z jakiego rodzaju konstrukcją mamy do czynienia. Najczęściej są one wkręcane w futrynę drzwiową, wykonaną z drewna. Można je w bardzo prosty sposób usztywnić, jeżeli otwór wypełnimy mieszanką z kleju do drewna i trocinami. Jest to jednak rozwiązanie o charakterze tymczasowym.

Mając do czynienia z elementami wysokiej klasy, z pewnością będziemy posiadać części zamienne. Istnieje zatem, możliwość ich budżetowej regeneracji.

Zawiasy meblowe i drzwiowe - metody naprawy

Przeniesienie zawiasów w inne miejsce

Pamiętajmy, że kiedy zawias jest wyrwany z korpusu szafki lub drzwiczek, nie odzyskamy stabilności dokręcając śruby. Jeżeli płyta nie została zniszczona na swej powierzchni, najprościej będzie przesunąć zawias na obszar, który nie uległ uszkodzeniu – w górę lub w dół. Wystarczy już przesunięcie o kilkanaście milimetrów. Na uwadze wypada mieć jednak to, aby zarówno zawias na ścianie i na drzwiach, był przesunięty jednakowo. Aby pomóc sobie w wkręceniu wkrętów, można wcześniej nawiercić otwory cienkim wiertłem. Stare otwory, wypada wypełnić masą szpachlową, po czym zamalować je na kolor, który zbliżony jest do barwy płyty.

Wypełnianie ubytku przy użyciu stożkowej płytki

Jeżeli chodzi o zawiasy puszkowe, konieczny może okazać się specjalny otwór do osadzenia zawiasu. Metoda przesunięcia może się tutaj niestety nie sprawdzić. Aby wypełnić ubytek materiału przed kolejnym zamontowaniem zawiasu, warto posłużyć się płytką stożkową.

  1. Nawiercić specjalnym wiertłem otwór o takiej samej średnicy, jak płytki korka.
  2. Z użyciem kleju do drewna zamocować w otworze korek, a następnie pozostawić całość do kompletnego wyschnięcia.
  3. Na przygotowanej powierzchni płyty, istnieje już możliwość wywiercenia kolejnych otworów do zamontowania zawiasów i przymocowania go za pomocą wkrętów.

Wykorzystanie kołka z drewna bądź nowych wkrętów

Kiedy dojdzie do usterki, a wyłamany wkręt nie spowoduje znacznego uszkodzenia otworu, wystarczy go wypełnić klasycznym walcowatym, drewnianym kołkiem.

  1. Za pomocą wiertła, którego średnica jest większa niż otwór, który istnieje, należy go stosownie rozwiercić. Jednak mając na uwadze głębokość wiercenia, ponieważ nie można przewiercić się na wylot.
  2. Kołek o dostosowanej wielkości należy posmarować klejem do drewna, a następnie włożyć go w otwór.
  3. Kiedy klej zdąży już stwardnieć, kołek powinien zostać przycięty równo z płytą, a następnie przetarty papierem ściernym.
  4. Można już ponownie zamocować zawias, który będzie solidnie i trwale osadzony.

Jeżeli doszło do wyrwania lub poluzowania zawiasu, oznacza to, że wkręty, których użyto mogły być za krótkie. Jeśli płyta i otwory nie zostały uszkodzone, wyjściem może być też spróbowanie zamocowania zawiasów po raz kolejny, tym razem dłuższymi wkrętami. Jednocześnie, należy uważać na to, aby nie wykorzystać zbyt długich wkrętów, które mogą przejść na drugą stronę płyty.

Jak naprawiać zawiasy meblowe?