16-05-2019

Technik budownictwa na szóstkę z plusem

Tak zostali ocenieni uczniowie klasy trzeciej Technikum budowlanego z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Wadowicach, którzy odbywali praktykę zawodową w Eisenach. Do Niemiec wyjechali w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów  oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER.

W Turyngii nasi krajanie spędzili cztery tygodnie. Pracowali w firmach budowlanych, a w czasie wolnym od pracy zwiedzali kraj zachodnich sąsiadów, m.in. Weimar, świętujący 100 lecie Bauhausu i Frankfurt - europejską stolicę finansów.

Cztery tygodnie minęły bardzo szybko. Uczniowie mieli okazję poznać nowe miejsca, sprawdzić się w pracy, ale też poznać się nawzajem w nowych sytuacjach. Cały wyjazd oceniają bardzo pozytywnie. - Podobała mi się atmosfera w firmie, bliski kontakt z pracownikami. W razie potrzeby  można się  było porozumieć się w języku niemieckim lub angielskim. Oprócz  poznawania i sprawdzania  umiejętności zawodowych, miałem okazję obserwować sposób działania firmy budowlanej, codzienne problemy, z jakimi musi się borykać, sposób prowadzenia robót, organizację pracy. Myślę, że nabyte doświadczenie jest bardzo cenne i z pewnością opłaci się w przyszłości – tak praktyki podsumowuje Eryk, jeden z ich uczestników.