Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

29-07-2019

Szczególne Święto Policji

Awanse na wyższe stopnie, specjalne wyróżnienia przyznawane przez władze samorządowe oraz Niezależny Samorząd Związku Zawodowego Policjantów, a także okolicznościowe medale – w piątek, 26 lipca funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach uroczyście obchodzili Święto Policji, w tym roku połączone z setną rocznicą powołania w Polsce Policji Państwowej.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie  insp. Rafał Leśniak, Komendant Powiatowy Policji w Wadowicach  mł. insp. Arkadiusz Śniadek, parlamentarzyści, reprezentanci samorządu wszystkich szczebli, przedstawiciele służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, duchowieństwa oraz Stowarzyszenia Policji IPA.

Powiat Wadowicki podczas uroczystości reprezentowali m.in. wicestarosta Beata Smolec, przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska, członek Zarządu Powiatu Mirosław Sordyl i przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Powiatu Michał Chrząszcz. - W tym szczególnym dniu w imieniu władz powiatu pragniemy Wam wszystkim serdecznie podziękować za ofiarny trud i poświęcenie w wypełnianiu obowiązków zawodowych. Służba w Policji to nie tylko zaszczyt, ale także ogromne wyzwanie, któremu każdego dnia musicie sprostać. Wybraliście niełatwą drogę zawodową. Codziennie spotykacie się z ludzkimi dramatami, przestępstwem, biedą. Mimo wielu przeciwności, zawsze byliście i jesteście do dyspozycji innych, zawsze tam, gdzie trzeba nieść pomoc. Za to z serca dziękujemy – zwracała się do funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Policji wicestarosta. Dodajmy, iż w tym roku starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas uhonorował za wytrwałą służbę na rzecz mieszkańców naszego regionu  asp. Adriana Zemłę oraz Zbigniewa Płonkę.

100 rocznica powołania Policji Państwowej stała się okazją do wręczenia nominacji na wyższe stopnie służbowe. W tym roku w powiecie wadowickim mianowanych ogółem zostało 59 policjantów:
- na stopień młodszego inspektora Policji – 1 funkcjonariusz
- na stopień podinspektora Policji – 1 funkcjonariusz
- na stopień komisarza Policji – 3 funkcjonariuszy
- na stopień aspiranta sztabowego Policji – 6 funkcjonariuszy
- na stopień starszego aspiranta Policji – 6 funkcjonariuszy
- na stopień aspiranta Policji – 7 funkcjonariuszy
- na stopień młodszego aspiranta Policji – 8 funkcjonariuszy
- na stopień sierżanta sztabowego Policji – 8 funkcjonariuszy
- na stopień starszego sierżanta Policji – 10 funkcjonariuszy
- na stopień sierżanta Policji – 2 funkcjonariuszy
- na stopień starszego posterunkowego Policji – 7 funkcjonariuszy.

W dowód uznania za zasługi i działalność dla Niezależnego Samorządu Związku Zawodowego Policjantów  wyróżnieni zostali funkcjonariusze Policji oraz osoby prywatne:
- Krzyżem Niepodległości z Gwiazdą KL I  odznaczonych zostało sześć osób
- Krzyżem Niepodległości KL II odznaczone zostały dwie osoby
- Złotym Krzyżem za zasługi dla ZW NSZZ Policjantów woj. małopolskiego odznaczona została 1 osoba
- Brązowym Krzyżem za zasługi dla ZW NSZZ Policjantów woj. małopolskiego odznaczonych zostało siedem osób.

Ponadto związkowe odznaczenia otrzymało dziewięciu policjantów.

Dodatkowo Okolicznościowy Medal z Brązu upamiętniający 100-lecie Policji powstania Policji Państwowej otrzymały dwie osoby.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj: http://wadowice.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/uroczyste-obchody-100-lecia-utworzenia-policji-panstwowej-w-powiecie-wadowickim