Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

16-08-2019

Dbając o tradycję. Bukiety na święto Matki Bożej Zielnej

Te panie doskonale opanowały sztukę wykonywania kolorowych, cudownie pachnących kompozycji, na które składają się nie tylko kwiaty, ale również zioła, zboża i warzywa. Mowa o członkiniach  Kół Gospodyń Wiejskich, uczestniczących w siódmej edycji konkursu bukietów zielnych. Wydarzenie 14 sierpnia zorganizowało Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w ośrodku „Czarny Groń” w Rzykach Praciakach.

Wśród gości spotkania byli m.in. przedstawiciele naszemu samorządu na czele z przewodniczącą Rady Powiatu Zofią Kaczyńską oraz wicestarostą Beatą Smolec. Wszyscy, którzy przyjęli zaproszenie, mogli nie tylko podziwiać cudowne bukiety, ale także m.in. występy artystyczne przygotowane przez zespół ludowy z Węglówki oraz rodzinę Ścibików,  a także pokaz wianków w wykonaniu córek i wnuczek pań z KGW. – Wszystkie panie powinny mieć tyle radości i dumy w oczach, ile miały te dziewczynki, które razem ze swoimi mamami i babciami, prezentowały się przed nami w wiankach – zwracała się do gospodyń wicestarosta Beata Smolec. – Macie bowiem panie powody i do radość, i do dumy. Robicie coś wielkiego. Przypominacie nasze tradycje, ukazujecie piękno przyrody, łączycie pokolenia – dodawała wicestarosta.

Do konkursu bukietów zielnych przygotowano w sumie 23 kompozycje. Komisja konkursowa dokonała oceny w dwóch kategoriach: bukietów wykonanych przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz bukietów wykonanych indywidualnie przez gospodynie. W pierwsze grupie najwyżej oceniono kompozycje przygotowane przez: KGW Skawce, KGW Zagórnik, KGW Roczyny, KGW Sułkowice Bolęcina, gospodynie z Gierałtowiczek, KGW Osiek oraz KGW Klecza. Miejsce drugie przypadło: KGW Brzezinka Dolna, KGW Głębowice, KGW Andrychów, KGW Targanice, gospodyniom z Nidku, KGW Rzyki, KGW Mucharz, KGW Świnna Poręba oraz KGW Węglówka. Miejsce trzecie otrzymały: KGW Targanice Dolne, KGW Sułkowice Łęg, oraz gospodynie z Frydrychowic.

W drugiej kategorii spośród 24 bukietów przygotowanych indywidulanie komisja wyróżniła pięć, które wykonały: Maria Babińska, Maria Pękala, Urszula Wójcik, Ela Bojko oraz Janina Kowaliczek.