Muzeum Dom Rodzinny JP2 zaprasza na spektakl

2 grudnia o godz. 14:00 br. w sali teatralnej (pl. Jana Pawła 1) odbędzie się spektakl „Promieniowanie ojcostwa”. Interpretacji misterium Karola Wojtyły podjął się znany aktor i reżyser Artur Dziurman wraz z Integracyjnym Teatrem Aktora Niewidomego.

Wadowiccy widzowie mieli już okazję poznać tę grupę artystyczną. Jakiś czas temu na tej samej scenie zaprezentowali inny dramat przyszłego Papieża: „Brat naszego Boga”. Teraz wystąpią ponownie, również w adaptacji misterium Karola Wojtyły.

„Promieniowanie ojcostwa” to ostatni utwór dramatyczny, napisany przez wadowiczanina. Został opatrzony datą: 1964, a więc rokiem, w którym biskup Karol Wojtyła rozpoczął swoją misję metropolity krakowskiego. W całości został opublikowany jednak dopiero w 1979 roku, już po wyborze kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową.  Po kilku latach posługi biskupa pomocniczego i u progu zarządzania całą archidiecezją przyszły Papież pisze rozważania na temat ojcostwa. Główny bohater, którego imię nawiązuje do biblijnej historii pierwszego człowieka, stawia Bogu pytanie, które streszcza w sobie motyw rozważań całej opowieści. Adam mówi więc: „Cóż, niechby się ze mnie mnożyli ludzie, niechby zaludniali ziemię. Mnie mogłeś pozostawić samotnym od nich. Byłby sobie «Adam zewnętrzny» – ten by kwitł i rozrastał się, i byłby «Adam wewnętrzny» – samotny. Dlaczego żądać od niego, by przepuszczał promieniowanie Twojego Ojcostwa, przełamując je, jak w pryzmacie, w sobie samym?”

Odkrywanie tajemnicy promieniowania ojcostwa nie może się dokonać bez udziału dwóch pozostałych bohaterów dramatu: córki Adama Moniki i jej Matki. Rozważania przyjmują więc charakter prawdziwego misterium: stopniowego wkraczania w tajemniczy świat relacji. W czasach, w których budowanie trwałych więzi jest coraz większym wyzwaniem warto dać się zaprosić do odkrywania piękna małżeństwa i rodziny.

Trud tworzenia relacji jest skonfrontowany z ich niezbędnością. Człowiek, podobnie jak Pan Bóg, nie jest istotą samotną. Izolacji może przeciwdziałać jedynie prawdziwość głębokich więzi. Jak mówi Adam: „właśnie wtedy widać najlepiej, że człowiek nie może wyrzucić ze swej świadomości słowa «moje». Stale natomiast to słowo chodzi za nim, on zaś idzie tam, gdzie ono go prowadzi. A to słowo wykreśla samotność”.


Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasach Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach (pl. Jana Pawła II 5).

Więcej informacji na stronie Muzeum: www.domjp2.pl


Artykuły promocyjne

IT Wadowice: Muzeum Dom Rodzinny JP2 zaprasza na spektakl