Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

Kierunek wakacje. Kierunek Chile

Ameryka Południowa kusi swoim pięknem, zachęca do eksploracji licznych egzotycznych miejsc, wabi poszukiwaczy przygód rozległymi dżunglami i majestatem And. Od Wschodu kontynent ten oblewają wody Oceanu Atlantyckiego, zaś zachodnią stronę Ameryki Południowej kształtuje mocno Ocean Spokojny. To właśnie oceany mają ogromny wpływ na klimat krain geograficznych Ameryki Południowej. Wyraźnie widać to zwłaszcza w Chile, kraju znajdującym się na południowo zachodnim krańcu kontynentu, gdzie klimat poza Oceanem Spokojnym, determinują potężne Andy. W rezultacie Chile ma obszary o wyjątkowo surowym klimacie, takie jak chociażby najbardziej sucha kraina świata - pustynia Atkama.

Krajobraz jak na Księzycu

Pustynia Atkama to niezwykle bogaty w minerały, wyjątkowo suchy obszar, gdzie znajdują się miejsca na których nie stwierdzono opadów deszczu od setek lat. Krajobraz przypomina niekiedy surową powierzchnię Księżyca, stając się inspiracją dla licznych produkcji filmowych. O charakterze klimatycznym tego regionu, decydują przede wszystkim dwa czynniki: położenie w klimacie zwrotnikowym oraz zimny peruwiański prąd oceaniczny. Mimo tak niegościnnych warunków klimatycznych, zdecydowanie warto odwiedzić Pustynię Atkama. Miejsce to ma swój surowy charakter. Wzniesienia sięgające 4900 m.n.p.m, rozległe płaskowyże, solniska i laguny, klify, a gdzieniegdzie gejzery i wyschnięte koryta rzek. Całość robi ogromne wrażenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę jak niedostępny jest to obszar.

Natura bez retuszu

Każdy pasjonat przyrody i podróżnik, przynajmniej raz w życiu myślał o chilijskiej pustyni Atkama. Plany te nie muszą zostać tylko w sferze marzeń, ponieważ na tej stronie biura podróży Logos Tour znaleźć można niezwykle interesującą propozycję wyjazdu do Chile. Oczywiście w programie wyprawy znajduje się słynna Pustynia Atkama z miejscami, które zachwycą każdego ekstremalnego miłośnika natury. Są to między innymi:

 • solniska Salar de Atacama urzekające widokami wulkanów i surowością pejzażu
 • słynne laguny Chaxa - miejsce bytowania tysięcy flamingów
 • zjawiskowo piękne błękitne jeziora Miscanti i Miniques, znajdujące się na wysokości 4200 m.n.p.m
 • miasteczko San Pedro de Atacama, położone malowniczo u stóp górującego nad okolicą wulkanu Licancabur
 • typowo pustynne chilijskie miasteczko Toconao.

Niezapomniany z pewnością będzie zachód słońca na pustyni, który po atrakcjach w ciągu dnia będzie prawdziwą ucztą dla zmysłów. Odbiór bodźców na Pustyni Atkama jest niezwykle intensywny, a obcowanie z surową naturą uczy pokory i pozwala w pełni docenić jej piękno.

Zwierzęta w naturze

Podróżując po Chile, zwłaszcza po drogach w wysokich górskich regionach, nie sposób nie zauważyć piękna przyrody. Pomarańczowo-rude tereny skalistych urwisk, piaskowe doliny upstrzone trawiastą roślinnością o żółtawej barwie i skąpe zielone zakątki w dolinach, to obszary bytowania dzikich zwierząt. Niekiedy spotkać je można podróżując do wiosek górskich, takich jak Caspana. Swoją przestrzeń życiową w górach Chile znalazły między innymi stada wikunii i guanako. Zwierzęta te przystosowane są do życia w trudnym terenie dzięki grubej wełnie, warstwie tłuszczu i życiu w stadzie. Chilijczycy już wieki temu udomowili te zwierzęta, doceniając ich wełnę i mięso. Poza wikuniami i alpakami, przy odrobinie szczęścia w podróży spotkać można lisy i liczne gatunki ptaków i gryzoni. Duchem przenikającym górskie ostępy i niezwykle trudnym do zaobserwowania jest puma. Zwierzęta Chile to często gatunki endemiczne, podkreślające wyjątkowość przyrodniczą tego kraju. Możliwość obcowania z naturą w tak niezwykły wydaniu, to wielki przywilej.

W zgodzie z tradycją

Chile to także bogata mieszanka kulturowa, której wyrazem są grupy etniczno-rasowe. Indianie, metysi i biali - każda z ras zaznaczyła na przestrzeni czasu swoją bytność zarówno na polu politycznym jak również religijno-duchowym. Wszystko podkreślili jeszcze liczni imigranci, z których najliczniejszą grupę stanowią Hiszpanie i Włosi. Odzwierciedlenie tej mieszanki kulturowej, widać wyraźnie w architekturze dużych miast. Zachwycające są zwłaszcza główne zabytki, trakty, place i ulice Santiago de Chile, gdzie przenikające się kultury widać najlepiej. Są to między innymi:

 • Avenida Bernardo O’Higgins - główna ulica miasta
 • Palacio de La Moneda - majestatyczny pałac prezydenta Chile placem konstytucji
 • główny pasaż miasta o nazwie Ahumada
 • Plaza de Armas - plac pełen zabytków i ulicznych artystów
 • Casa Colorada - najstarszy kolonialny budynek w Santiago de Chile
 • górujące nad miastem romantyczne wzgórze Santa Lucia.
 • Bogactwo kulturowe Chile widoczne jest zarówno w architekturze budynków administracji, jak również w architekturze sakralnej i industrialnej.

Rapa Nui

To jednak nie wszystkie ciekawostki o Chile. Skoro o kulturze mowa, jakże nie wspomnieć o słynnej Wyspie Wielkanocnej, produkcie eksportowym Chile, mającym wymiar cywilizacyjno-humanitarnym. O historii tej wyspy powstało tysiące książek i wiele filmów. Niewątpliwie ta jedna z najdalej oddalonych od najbliżej zamieszkałego obszaru lądu wyspa, jest znana przede wszystkim za sprawą słynnych kamiennych posągów głów.