W czasie wykonywania swoich obowiązków zawodowych w branży transportowej, z pewnością niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednie ubezpieczenie OCP. Choć nie jest ono obowiązkowe, tak jak i polisa na życie, to jednak jest to odpowiednia ochrona na wypadek różnego rodzaju zdarzeń, z jakimi możemy zmierzyć się w każdej niemal sytuacji, zupełnie nie mając na nią wpływu. Zajmując się transportem drogowym, zarówno w kraju, jak również i za granicą, bez wątpienia takie OCP warto posiadać, a dlaczego - postaramy się odpowiedzieć na to w tym artykule.
OCP przewoźnika - czyli jak działa taka polisa?
OCP ubezpieczenie www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika jest to polisa, której zadaniem jest odpowiednia ochrona przewoźnika, który to zajmuje się transportem towaru z jednego miejsca, w drugie. Polisa taka działa od momentu, gdy towar zostanie przyjęty przez przewoźnika, aż do momentu, gdy ten zostanie danemu odbiorcy wydany. Odpowiedzialność za zniszczony towar leży po stronie przewoźnika, a więc w sytuacji, w której dojdzie do jakiegokolwiek niespodziewanego zdarzenia, to właśnie firma transportująca towar ponosi koszty związane ze stratą lub uszkodzeniem towaru, jak również i odpowiednim odszkodowaniem dla osoby, która towar zamówiła. W przypadku, gdy takiego ubezpieczenie nie ma, firma wszelkie szkody musi pokryć z własnej kieszeni, co bardzo często okazuje się być totalnie niewykonalne. Wiąże się to więc z brakiem spłaty i płynności finansowej, w konsekwencji upadkiem i zamknięciem firmy. Mając OCP ubezpieczenie, to w pełni nas jako przewoźników chroni, bowiem wszelkie straty czy odszkodowania wypłacane są z pieniędzy towarzystwa ubezpieczeniowego. Zadając sobie więc pytanie, czy warto na taką polisę postawić? My odpowiadamy, że jak najbardziej tak.
Przegląd najlepszych ofert OCP
Bez wątpienia jednym z kluczowych elementów, na jakich należy się skupić, jest wybór odpowiedniej polisy OCP. Nie każde bowiem towarzystwo ma nam do zaoferowania takie same rozwiązania. Warto skorzystać z rankingów, dzięki którym w jednym miejscu otrzymamy listę ubezpieczalni, które taki produkt w swojej ofercie posiadają i na jakich warunkach można go otrzymać. Nam, jako przewoźnikom powinno bowiem zależeć na tym, aby wybrać produkt, który będzie jak najbardziej korzystny cenowo, a do tego i doskonały pod względem ilości zabezpieczeń, które takie OCP ubezpieczenie posiada.
W przypadku każdej firmy zakres ochrony może być zupełnie inny i wszelkie różnice mogą okazać się bardzo znaczące. Tak ważne jest więc to, aby postawić na to, co okaże się być najbardziej opłacalne. Czy wszystko można ubezpieczyć? Czy każdy rodzaj transportu podlega ubezpieczeniu? Nie. Większość firm nie ubezpiecza transportu zwierząt, leków, jak również dzieł sztuki oraz materiałów niebezpiecznych. Ich zniszczenie czy kradzież to ogromne koszta i duże nieprzyjemności, dlatego też zakres ochrony objęty polisą OCP ma tutaj pewne swoje ograniczenia.
Transport w kraju i transport międzynarodowy
Wybierając formę transportu, niezwykle istotne znaczenie ma to, by określić, czy w grę wchodzi transport w kraju, poza granicami, czy jeden i drugi. Ma to bardzo ważną rolę i znaczenie dla całości wybieranej polisy OCP www.fullpolisa.pl/kontakt. Jeśli firma działa jedynie w kraju, wówczas powinna ona wybrać takie właśnie ubezpieczenie. Jeśli działa poza granicami, wówczas należy wykupić jedną i drugą opcję, bo choć świadczy usługi dla zagranicznych klientów, na terenie Polski również się przemieszcza. Tutaj trzeba liczyć się z wyższą kwotą za jej uruchomienie. Warto mieć to na uwadze, by nie dopuścić do sytuacji, w której źle dobrane ubezpieczenie będzie skutkowało brakiem spłaty przez towarzystwo odszkodowania.
Zakres ochrony objętym OCP
Każde ubezpieczenie OCP ma zupełnie inny zakres ochrony. W standardzie objęte nim jest między innymi niedostarczenie towaru na czas zgodnie z umową, kradzież towaru czy jego zniszczenie, na przykład na skutek wypadku. W większości jednak przypadków polisy takie jasno określają wytyczne, co do których takie OCP ubezpieczenie będzie obowiązywać. Często zdarza się tak, że towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania. Dlaczego? Bo kryteria określone w umowie nie zostały spełnione. Dla przykładu - towar został skradziony z parkingu niestrzeżonego, a w umowie jest mowa o postojach na parkingach strzeżonych. Wypadek nastąpił z winy kierowcy - przewoźnika, a w umowie jest napisane, iż wypłata odszkodowania jest możliwa tylko wtedy, gdy kierowca nie jest winnym zaistniałej sytuacji. Warto więc o tym pamiętać. A przy okazji dobrze i sprawdzić różne polisy, bowiem wiele towarzystw ubezpiecza całość, bez żadnych wytycznych i ograniczeń. Wówczas bez względu na to, kto jest winny, gdzie skradziono towar i czy nie wywiązanie się z terminu jest winą kierowcy czy nie - odszkodowanie wypłacane jest zawsze.