Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

Obuwie dla dorosłych i dzieci - na co zwracać uwagę?

Obuwie to ważny element garderoby, dlatego nie dziwi fakt, że często dobierane jest ze względu na walory estetyczne. O ile przy zakupie odzieży można pozwolić sobie na kierowanie się wyłączenie gustem, o tyle w przypadku obuwia niezmiernie istotne jest zwracanie uwagi na jakość wykonania i wygodę, ponieważ zły wybór może okazać się przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze butów? Istnieje kilka zasad, o których należy pamiętać zarówno przy zakupie obuwie dla dorosłych, jak i dla dzieci. 

Rodzaj obuwia

Ułożenie stopy w obuwiu powinno zapewnić komfort chodzenia. Jeśli podczas noszenia odczuwany jest dyskomfort, ból stopy lub kręgosłupa albo jakiekolwiek inne nieprzyjemne doznania czuciowe, oznacza to, że buty zostały dobrane nieprawidłowo i szkodzą zdrowiu. Uważa się, że dobrze dopasowane obuwie sprawia, że nie czuje się go na stopach. Należy zatem zwracać szczególną uwagę na rodzaj i grubość podeszwy, wysokość butów (istotne w przypadku obuwia damskiego) oraz ich przyleganie do stopy. Warto wybierać buty na grubej podeszwie, co pozwoli zapobiec odczuciu chłodu w sezonie jesienno-zimowym i zapobiega wychłodzeniu organizmu. Latem natomiast gruba podeszwa zapobiega powstawaniu odparzeń i odcisków. Dobrze dobrane obuwie powinno też odpowiednio przylegać do stopy, z jednej strony nie powodować zbyt silnego ucisku, z drugiej - gwarantować stabilność i uniemożliwić stopie swobodne przesuwanie się wzdłuż buta i na boki. Należy zwracać na to uwagę zarówno przy zakupie sandałów, jak i zabudowanego obuwia zimowego.

Dobrym wyborem są zatem buty sznurowane lub na rzepy, dzięki czemu możliwa jest samodzielna regulacja stopnia przylegania buta. Trzeba pamiętać, że w zbyt luźnym obuwiu użytkownik nieświadomie przytrzymuje but na stopie poprzez regularny przykurcz palców. Może mieć to trwałe konsekwencje zdrowotne, prowadzić do powstawania różnego rodzaju deformacji i przewlekłego bólu. Stabilność stopy w bucie ma niebagatelne znaczenie w przypadku obuwia dla dzieci. Aparat ruchowy dziecka rozwija się, a źle dobrane obuwie może stać się przyczyną nie tylko deformacji stopy (np. płaskostopie), ale też wad postawy i bólu kręgosłupa. Wejdź na stronę Hurtownia butów Agarex i zapoznaj się z naszą bogata ofertą butów.

Jakość materiałów

Przy wyborze obuwia warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i materiał wykorzystany do produkcji. Im bardziej naturalne materiały, tym większa pewność, że noszenie takiego obuwia przysłuży się zdrowiu stóp. W butach wykonanych ze sztucznych materiałów (np. sztuczna skóra, guma, poliuretany) przepuszczalność powietrza jest mocno ograniczona, a niekiedy nawet całkowicie niemożliwa. Nie należy lekceważyć tego faktu, ponieważ ograniczenie wentylacji może skutkować nadmierną potliwością stóp a w konsekwencji trudnymi do wyleczenia chorobami, takimi jak grzybica i nadkażenia bakteryjne.

Wybieranie obuwia, które pozwala skórze oddychać, jest szczególnie ważne w przypadku dzieci. Problemy dermatologiczne na delikatnej skórze dziecka spowodowane noszeniem niewłaściwego obuwia nierzadko nawracają, a dolegliwości z nimi związane powodują znaczny dyskomfort fizyczny i psychiczny. Naturalne materiały zapewniają uczucie świeżości i redukują do minimum ryzyko powstawania nieprzyjemnych problemów skórnych. Wysoka jakość wykonania obuwia i materiałów wiąże się zazwyczaj z wyższą ceną, jednak takie obuwie może posłużyć na lata ze względu na lepszą trwałość. 

Wybór obuwia powinien zależeć przede wszystkim od jakości i odpowiedniego wyprofilowania. Walory estetyczne, choć ważne, nie powinny być jedynym czynnikiem decydującym o zakupie. Od tego zależy bowiem zdrowie i wygląd stóp.