Zakładanie trawników: Kalisz – pytamy eksperta jak wygląda usługa krok po kroku…

Wśród laików, zakładanie trawnika to czynność banalna. Dopiero stykając się z koniecznością przeprowadzenia takich prac we własnym ogrodzie, okazuje się, że nie tylko sadzenie trawnika, ale także jego utrzymanie, to sztuka wymagająca pracy, wiedzy i doświadczenia. Dlatego wiele osób decyduje się na współpracę z profesjonalistami. Z jednym z nich, reprezentującym fimr MG-Ogrody.pl (patrz zakładanie trawników Kalisz), mieliśmy przyjemność rozmawiać.

Zakładanie trawnika jest zdecydowanie jednym z najtrudniejszych zabiegów ogrodniczych. Wymaga od nas cierpliwości, rzetelnej, regularnej pracy, a także dostępu do odpowiednich narzędzi. Podchodząc do tego bez przygotowania, narażamy się na błędy, które skutkują stratą pieniędzy i czasu.

Zakładanie trawników: Kalisz – jak to wygląda krok po kroku?

Pierwszą czynnością jest przygotowanie podłoża pod sadzenie trawnika. Nigdy nie robimy tego z marszu, zawsze musimy zadbać o właściwe warunki, bo inaczej nasza trawa będzie rosła nierówno i efekt estetyczny będzie pozostawiał wiele do życzenia. Trzeba usunąć ręcznie lub chemicznie wszelkie chwasty. Zakładnie trawników poprzedza też dobre przekopanie terenu, najlepiej na głębokość nie mniejszą niż 30 cm. Warto zaznaczyć, że znajdujemy tam pierwsze spore przeszkody, elementy korzeni, kamienie, a nawet resztki po budowie. To wszystko usuwamy.

To prawda, że zakładanie trawników wymaga know-how i odpowiedniego zaplecza narzędzi i maszyn. Gleba musi być odpowiednio rozluźniona i użyźniona, jej pH powinno mieścić się w przedziale 5,5 – 6,5. Firma oferująca zakładanie trawników (jak MG-Ogrody.pl Kalisz) wykona dla nas drenaż, zapewniający optymalne warunki wilgotnościowe gleby oraz odprowadzanie nadmiaru wody ze strefy korzeniowej. Zrobią także napowietrzanie podłoża, wrtfykulację trawników oraz specjalistyczne nawożenie, jeśli będzie wymagane.

Profesjonaliści dobiorą dla nas mieszankę nasion – sadzenie trawy odbywa się bowiem w odniesieniu do ekspozycji trawnika na słońce. W zależności od intensywności promieniowania wybiera się nasiona mniej lub bardziej podatne na promienie UV.

Zakładanie trawników: Kalisz – z rolki czy z siewu?

W ofercie profesjonalnych firm oferujący prace ogrodowe znajdziemy dwie metody na zakładanie trawnika. Jedna przewiduje sadzenie trawnika z nasion, co jest sposobem tańszym w ogólnym ujęciu, ale trwa stosunkowo długo. Druga metoda to zakładanie trawników z rolki. Jest bardziej kosztowna, ale efekt upiększenia ogrodu jest niemal natychmiastowy.

Ile kosztuje zakładanie trawnika? W przypadku, gdy decydujemy się na sadzenie trawnika z nasion, musimy liczyć się na kwotę 20 – 30 zł za metr kwadratowy, w którą wliczone jest już przygotowanie podłoża. Wybierając zakładanie trawników z rolki musimy liczyć się na wydatek rzędu 35 – 50 zł za metr kwadratowy, w które liczona jest robocizna oraz materiały.