Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

14-05-2018

Tak obchodziliśmy Powiatowy Dzień Strażaka Swoją działalność rozpoczęły jeszcze przed 1918 rokiem i w sposób szczególny przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas obchodów dnia strażaka (13.05), 25 jednostek OSP otrzymało od starosty Bartosza Kalińskiego okolicznościowe medale za ponadwiekową działalność na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu wadowickiego.

Jak co roku, powiatowe obchody Dnia Strażaka zorganizowano „na górce” przed Klasztorem Karmelitów Bosych. Wydarzenie zgromadziło wielu gości, m.in. wicewojewodę małopolskiego Józefa Gawrona, posła Marka Polaka oraz zastępcę małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Marka Bębenka. Powiat wadowicki reprezentowali: starosta Bartosz Kaliński, wicestarosta Andrzej Górecki oraz liczne grono radnych.

Powiat Wadowice

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św., po zakończeniu której przyszedł czas na oficjalne przemówienia, poświęcenie nowego wozu bojowego PSP, uroczyste podniesienie flagi. Nie zabrakło również licznych odznaczeń oraz nagród dla strażaków. Pod tym względem tegoroczny dzień strażaka miał wyjątkowy charakter.

- W roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości wspominamy i czcimy tych, którzy o tą wolną Polskę walczyli, począwszy od generałów, żołnierzy, przez artystów, poetów, pielęgniarki, lekarzy, czy różne organizacje społeczne. Ale nie możemy zapominać także o strażakach, o ochotniczych strażach pożarnych. To dzięki strażakom byliśmy gotowi, aby o tą wolność walczyć. To między innymi dzięki ich wzorowej postawie dziś możemy żyć w wolnej Polsce – mówił Bartosz Kaliński. - Dlatego w tym roku w sposób szczególny postanowiliśmy uhonorować jednostki OSP, które mają ponad 100 lat. Te, które swoją działalność rozpoczęły jeszcze przed 1918 r. i ogromnie przyczyniły się do tego, że dziś możemy żyć w wolnej Polsce – dodał starosta.

Powiat Wadowice

Na terenie powiatu takich jednostek jest 25. Najstarsze są OSP w Andrychowie, która ma już 178 lat (!) oraz OSP w Wadowicach – 151 lat. Pozostałe „stulatki” to: OSP w Kalwarii Zebrzydowskiej – 138 lat, OSP w Lanckoronie – 131, OSP w Choczni – 131, OSP w Brzezince – 130, OSP w Paszkówce – 121, OSP w Izdebniku – 119, OSP w Zebrzydowicach – 116, OSP w Wieprzu – 116, OSP w Targanicach Dolnych – 113, OSP w Leńczach – 113, OSP w Inwałdzie 112, OSP w Jaroszowicach – 112, OSP w Skawcach – 110, OSP w Brodach – 109, OSP w Przytkowicach – 108, OSP w Gierałtowicach – 108, OSP w Roczynach – 107, OSP w Rzykach – 107, OSP w Zagórniku – 107, OSP w Spytkowicach – 106, OSP w Frydrychowicach – 106, OSP w Przybradzu – 106 i OSP w Marcyporębie – 105 lat.

Wszystkie ww. jednostki otrzymały z rąk starosty okolicznościowe medale za „ponadwiekową działalność na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu wadowickiego w Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości”. 
Powiat Wadowice

Powiatowy Dzień Strażaka zgromadził wielu gości, m.in. wicewojewodę małopolskiego Józefa Gawrona oraz posła Marka Polaka burmistrzów i wójtów z gmin powiatu, przedstawicieli różnych instytucji strażackich, szefów służb mundurowych.  Powiat wadowicki reprezentowali: starosta Bartosz Kaliński, wicestarosta Andrzej Górecki oraz liczne grono radnych.

Oprawę muzyczną zapewniły połączone siły członków orkiestr dętych Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleczy i Ochotniczej Straży Pożarnej w Choczni pod batutą kapelmistrza Jarosława Mitoraja.

Powiat Wadowice

Poza wyróżnieniami od władz powiatowych były także inne. Najbardziej zasłużonych członków OSP i strażaków PSP uhonorowano odznaczeniami państwowymi, resortowymi i korporacyjnymi, a w uznaniu nienagannej służby licznej grupie funkcjonariuszy zostały wręczone awanse na wyższe stopnie służbowe.
Oto wykaz odznaczonych strażaków Państwowej Straży Pożarnej:

1. "Złoty Krzyż Zasługi”: mł. bryg. w st. spocz. Antoni Hutniczak.

2. Srebrny Medal "Za Długoletnią Służbę": ogn. Tomasz Paździor, mł. ogn. Rafał Galus, mł. ogn. Andrzej Ryłko.

3. Brązowy Medal "Za Długoletnią Służbę": mł. ogn. Sławomir Kensiak i mł. ogn. Andrzej Wróbel.

3. Odznaka "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej":

- brązowa: asp. Bogusław Matusiak.

4. Odznaka "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej":

- srebrna: mł. bryg. Krzysztof Wądolny,

- brązowa: asp. sztab. Dariusz Dyrcz, asp. Łukasz Czwartek, asp. Szymon Ptaszek, mł. asp. Tadeusz Dębski.

Awansowani na wyższe stopnie służbowe zostali następujący funkcjonariusze KP PSP Wadowice:


- do stopnia młodszego brygadiera: st. kpt. Piotr Kuźma,

- do stopnia starszego kapitana: kpt. Andrzej Wojnowski,

- do stopnia aspiranta sztabowego: st. asp. Mariusz Niemas,

- do stopnia starszego aspiranta: asp. Leszek Strojny,

- do stopnia aspiranta: mł. asp. Bogdan Suter,

- do stopnia starszego ogniomistrza: ogn. Zbigniew Hajost,

- do stopnia ogniomistrza: mł. ogn. Piotr Kusina, mł. ogn. Sławomir Srokosz,

- do stopnia młodszego ogniomistrza: st. sekc. Piotr Gracjasz, st. sekc. Bartłomiej Kachnic, st. sekc. Piotr Kwarciak, st. sekc. Marek Odrowąż, st. sekc. Karol Okręglicki, st. sekc. Aneta Rąpel, st. sekc. Łukasz Wawak,

- do starszego sekcyjnego: sekc. Łukasz Bereta, sekc. Gabriel Domasik, sekc. Janusz Guzdek, sekc. Michał Janicki, sekc. Andrzej Moskała, sekc. Sebastian Szczurkowski.

Za wzorową postawę i osiągnięcia w realizacji zadań służbowych dyplomem specjalnym Komendanta Głównego PSP wyróżniony został mł. bryg. Mirosław Matusik.

W uznaniu zasług w działalności na rzecz edukacji dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży z terenu powiatu wadowickiego Komendant Powiatowy PSP w Wadowicach bryg. Paweł Kwarciak uhonorował pamiątkowymi dyplomami następujące osoby:

- dh Antoni Kwarciak,

- dh. Elżbieta Gałuszka,

- dh Mateusz Żukowski,

- dh mł. bryg. w st. spocz. Henryk Maciejczyk,

- dh st. asp. Krzysztof Kobielus,

- dh Adam Kociołek,

- dh Franciszek Prokurat,

- dh Andrzej Strzeżoń,

- dh st. kpt. Marek Nowak,

- dh Tadeusz Chrostek,

- mł. bryg. Jacek Kolber

A w uznaniu zasług w działalności na rzecz edukacji dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży z terenu powiatu wadowickiego, a także wzorową współpracę z KP PSP w Wadowicach wyróżnił pamiątkowymi dyplomami niżej wymienione druhny i druhów:

- dh Marek Lenart,

- dh. Alicja Lenart,

- dh Grzegorz Antos,

- dh Aleksander Makówka,

- dh Stanisław Mika.

Komendant Powiatowy PSP w Wadowicach bryg. Paweł Kwarciak za wzorową współpracę z KP PSP w Wadowicach oraz organizację akcji honorowego krwiodawstwa wśród strażaków na terenie powiatu uhonorował pamiątkowymi dyplomami druhów: Janusza Ciężadlika i Marka Kwaśnicę.