Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

„Prędkość” – weekendowe działania wadowickiej drogówki

Od piątku do niedzieli, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego w Wadowicach brali udział w akcji prowadzonej przez Komendę Główną Policji pod kryptonimem „Prędkość”. Celem działań jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i dbanie o bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Mundurowi przy użyciu wideorejestratora i ręcznych mierników prędkości kontrolowali drogi w naszym regionie. W wyniku przeprowadzonej akcji, policjanci z wadowickiej drogówki skontrolowali 128 pojazdów i ujawnili 105 wykroczeń związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości. W działania zaangażowanych było 25 funkcjonariuszy WRD KPP w Wadowicach.

Podczas akcji Policja jednocześnie prowadziła działania profilaktyczne polegające między innymi na uświadamianiu kierującym, że przekraczanie dozwolonych prędkości zwiększa ryzyko śmierci i poważnych obrażeń.

W czasie weekendu na drogach powiatu wadowickiego doszło do 13 kolizji drogowych.

W piątek (11 maja), na ul. Mickiewicza w Kalwarii Zebrzydowskiej, kierująca samochodem Fiat Seicento nie dostosowała prędkości do warunków ruchu, wskutek czego straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w znak drogowy. Kobieta wsiadła za kierownicę mając w organizmie 2,8 promila. Zatrzymano jej prawo jazdy.

W sobotę (12 maja), w Spytkowicach na ul. Jana Pawła II, kierujący samochodem osobowym VW Passat jadąc w kierunku Zatora, nie dostosował prędkości do panujących warunków, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem, a następnie uderzył w ogrodzenie jednej z posesji. Sprawca kolizji został ukarany mandatem.

Tego samego dnia, kilka godzin później, w Wadowicach na ul. Piłsudskiego, kierujący pojazdem marki Dacia nie zachował szczególnej ostrożności podczas włączania się do ruchu okrężnego i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu znajdującemu się na rondzie kierującemu Audi A4, doprowadzając do zdarzenia drogowego. Uczestnicy kolizji trzeźwi, sprawca został ukarany mandatem.

W sobotę, w miejscowości Babica, kierujący samochodem Suzuki Swift, wykonując manewr wyprzedzania nie upewnił się czy ma odpowiednią widoczność, następnie w celu uniknięcia czołowego zderzenia z nadjeżdżającym z przeciwka z nieustalonym pojazdem, zjechał poza lewą krawędź jezdni do przydrożnego rowu uszkadzając przepust melioracyjny, a następnie w wyniku odrzutu przejechał poza prawą krawędź jezdni i zatrzymał się poza drogą. Kierujący był trzeźwy, został ukarany mandatem.

Z kolei 13 maja, około godz. 14:00 w Izdebniku, kierujący rowerem w trakcie wykonywania manewru włączania się do ruchu, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu samochodem marki VW Golf, który poruszał się prawidłowo w kierunku Krakowa, w wyniku czego rowerzysta doprowadził do zderzenia. Jak się okazało kierujący rowerem miał w organizmie ponad 2,8 promila.

Policja kolejny raz apeluje o rozwagę i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.