Odwieczne pytanie, jeśli chodzi o wyposażenie łazienki to: wanna czy kabina prysznicowa? Zanim dokonamy zakupu, należy dokładnie przemyśleć naszą decyzję i rozważyć wszelkie za i przeciw. Koszt wanny czy prysznica jest dosyć zbliżony, oczywiście jeżeli bierzemy pod uwagę standardowe modele. Mniejsze łazienki wymagają nieco innych rozwiązań niż łazienki przestronne. Kabina prysznicowa to strzał w dziesiątkę, przede wszystkim ze względu na małą powierzchnię jaką zajmuje.

Oczywiście jeśli jesteśmy posiadaczami ogromnej łazienki, możemy sobie pozwolić na kabinę z prawdziwego zdarzenia, a dodatkowo dokupić wannę. Jeśli chodzi o bardziej skomplikowane i niestandardowe przestrzenie, kabiny prysznicowe na wymiar to dobre rozwiązanie, które pozwoli nam w najwyższym stopniu wykorzystać geometrię łazienki.

Dlaczego wybrać prysznic?

Kabina prysznicowa, oprócz tego, że zajmuje mało miejsca, to dodatkowo bardzo ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. W trakcie upalnego dnia możemy uraczyć się szybkim, zimnym prysznicem, podczas gdy w zimne, zimowe wieczory możemy dłużej zrelaksować się przy akompaniamencie ulubionej muzyki.

Z bardziej przyziemnych i praktycznych zalet, kabina prysznicowa świetnie sprawdza się w przypadku osób w podeszłym wieku lub osób niepełnosprawnych. Wanna jest często barierą nie do sforsowania, dlatego należy pomyśleć o rozwiązaniu, które umożliwi swobodny wjazd na wózku inwalidzkim bądź też ustawienie specjalnego krzesła.

Branie prysznica zamiast kąpieli w wypełnionej po brzegi wannie wpływa pozytywnie na nasz domowy budżet. Jednak kąpiel w wannie o średniej objętości to około czterech średniej długości pryszniców. W skali roku są to dość spore oszczędności, szczególnie gdy mamy więcej domowników.

Szklana kabina prysznicowa to również niebanalny design i estetyka najwyższych lotów. Nowoczesne połączenie szkła hartowanego z aluminiowymi okuciami sprawia, że kabina prysznicowa w niczym nie przypomina starych, dobrze znanych kabin z tworzyw sztucznych czy aluminium, które przy każdym mocniejszym uderzeniu pękały, a ich ścianki ciężko było domyć z osadu. Nowoczesna kabina to szkło, które jest niezwykle łatwe w utrzymaniu, a do jego codziennego czyszczenia wystarczy lekko wilgotna szmatka. Obecność szkła hartowanego to gwarancja wytrzymałości i długiej żywotności kabiny prysznicowej. Tego typu powierzchnie są wolne od zarysowań czy poważniejszych uszkodzeń mechanicznych.

Designerskie kabiny prysznicowe

Rodzaje kabin prysznicowych

W zależności od naszych potrzeb i zdolności finansowych możemy wybrać jeden, najbardziej pasujący wariant kabiny prysznicowej do naszej łazienki.

Zdecydowanie najpowszechniej kupowane są kabiny prysznicowe narożne. To świetne rozwiązanie jeśli chodzi o łazienki posiadające mały metraż lub nietypowy układ. Narożna kabina nie zajmuje wiele miejsca, a ponadto pozwala na wykorzystanie każdego wolnego kąta, który nadaje się do zabudowy. Kabiny narożne z powodzeniem stosowane są również w większych łazienkach, gdzie zależy nam na uzyskaniu maksymalnie przestronnego pomieszczenia.

Niemniej popularne są kabiny prysznicowe wnękowe, które wykorzystują wnęki łazienki jak większej części kabiny. Dopełnieniem są jedynie szklane drzwi kabinowe, dzięki którym uzyskujemy pełną konstrukcję kabiny.

Kabiny prysznicowe – ceny

Jeśli chodzi o najprostsze modele kabin prysznicowych, jest to koszt rzędu od tysiąca do dwóch tysięcy złotych. Za najdroższe kabiny możemy zapłacić nawet pięć tysięcy złotych. Jeśli chodzi o kabiny prysznicowe, w Warszawie jak i w innych dużych miastach możemy znaleźć naprawdę duży wybór.