Uczniowie klas mundurowych z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach spotkali się z…

Po raz kolejny Region IPA Wadowice, Dyrekcja Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach oraz Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach wspólnym działaniem wzbogaca ofertę edukacyjną uczniów klas o profilu policyjnym. Rok 2018 zapoczątkował serię edukacyjną pod nazwą „ Spotkanie z …” .

29 stycznia 2018 r. odbyło się pierwsze spotkanie pod nieco przewrotnym tytułem ,,Słaba płeć w Policji,,.

Uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach odwiedziła sierż. szt. Patrycja Pszczelińska (policjantka oświęcimskiej komendy), postać nietuzinkowa, wzór do naśladowania pod kątem pracowitości, uporu w dążeniu do wyznaczonego celu, profesjonalizmu w służbie . Patrycja to : Mistrzyni Polski w Okinawa kobudo, Mistrzyni Europy w Okinawa kobudo, członek - Klubu Sztuk Walki: TANTO w Poznaniu, instruktor Taiho-jutsu, Joshi-jutsu, asystent Tai-jutsu, nagradzana przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, licencjonowany instruktor Polskiego Związku Instruktorów Służb Mundurowych ( jedyna kobieta w tym zacnym gronie ) . Sporo jak na niepozornie wyglądającą młodą kobietę . Fakt, że swoim doświadczeniem i wiedzą lubi dzielić się z innymi był doskonałym pretekstem do tego, aby młodzież z klas policyjnych mogła przekonać się na własnej skórze „co potrafi słaba płeć „ . W pokazie i instruktarzu wspomagał Patrycje p. Zbigniew Karalus, założyciel Szkoły Sztuk Walki "Tanto" w Poznaniu, Instruktor Polskiego Związku Instruktorów Służb Mundurowych, instruktor Tai-jutsu, Ken-jutsu, Kyu-jutsu, Taiho-jutsu, twórca systemów Joshi-jutsu Mamochi Ryu, Taiho-jutsu Mamochi Ryu.

Spotkanie podzielono na 3 etapy. W pierwszym młodzież mogła dowiedzieć się jak wygląda droga do służby w Policji, jakie wyzwania czekają potencjalnych kandydatów, jak w tej trudnej i wymagającej służbie radzą sobie kobiety. Goście odpowiadali także na pytania młodzieży. Drugi etap to pokaz technik interwencji „ na żywym organizmie”, prezentacja chwytów, blokad, dźwigni, itp. W trzecim etapie Patrycja zaprezentowała ducha dalekowschodnich sztuk walki w odsłonie sportowej, a mianowicie przedstawiła kata w stylu Okinawa kobudo. Młodzież mogła oglądać kata z wykorzystaniem : kija „bo”, dwuręcznej broni „ sai „ oraz dwuręcznej broni „ tonfa”.

Trzygodzinne spotkanie minęło bardzo szybko, a to za sprawą tego, że goście oprócz profesjonalizmu w sztukach walki posiadają bardzo cenny dar ciekawego prowadzenia zajęć i otwartości w stosunku do młodzieży okraszonej dawką humoru.