Wadowiccy policjanci wzięli udział w kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”

27 stycznia 2018 roku na stoku narciarskim ,,Czarny Groń” w Rzykach, specjaliści ds. nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach oraz Komisariatu Policji w Andrychowie brali udział w kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Celem przedsięwzięcia jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów prawa obowiązujących na stokach narciarskich, w tym upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Patronat nad projektem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Mundurowi przygotowali dla dzieci zabawy związane z bezpieczeństwem na stoku narciarskim, quizy oraz konkurs teoretyczny na temat bezpieczeństwa na stoku. Policjanci edukowali uczestników zimowych szaleństw na temat zasad bezpiecznego korzystania ze stoku zgodnie z Dekalogiem Narciarza opracowanym przez Międzynarodową Federację Narciarską / FIS/ . Przypomnieli o konieczności używania kasków podczas uprawiania narciarstwa, zwracając uwagę na to, że prawny obowiązek w tym zakresie dotyczy osób do 16 roku życia. Funkcjonariusze informowali o konkursie „Stok nie jest dla bałwanów”, organizowanym przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, Polski Związek Narciarski, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN oraz Fundację PZU. Każdy z uczestników otrzymał narciarskie gadżety z logo „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, a biorący udział w konkursach atrakcyjne nagrody np. kaski narciarskie. W tym samym czasie przedstawiciele stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne również realizowali akcję pod nazwą Bezpieczny Stok.

Do akcji włączyli się także przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie, którzy dodatkowo przestrzegali przed niebezpieczeństwem uprawiania sportów zimowych w stanie nietrzeźwości lub pod działaniem środków psychoaktywnych. Każdy pełnoletni uczestnik mógł założyć gogle imitujące stan nietrzeźwości, lub stan pod działaniem narkotyków. Działania te wpisały się również w realizację akcji „No promil - No problem”.

Akcja cieszyła się wielkim zainteresowaniem ze strony dzieci i ich rodziców oraz dużą przychylnością ze strony narciarzy i snowboardzistów korzystających ze stoku.