Prawdziwa gratka dla pasjonatów historii. Wadowicka Biblioteka Publiczna zaprasza na projekcję filmu „Paszporty Paragwaju”, w czwartek 21 marca o godz. 17:00.

„Paszporty Paragwaju”  to film dokumentalny, całkowicie sfinansowany przez IPN, opowiadający  o działalności grupy Aleksandra Ładosia, czyli nielegalnej polsko-żydowskiej struktury zajmującej się masowym fałszowaniem dokumentów, w celu ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Sfałszowane paszporty krajów latynoskich, głównie Paragwaju, Salwadoru, Hondurasu, Boliwii, Peru i Haiti chroniły ich posiadaczy w gettach przed wywózką do niemieckich obozów zagłady.

W skład grupy wchodzili dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia, m.in. konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie w latach 1939-45 Konstanty Rokicki, ambasador Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss.

Co ciekawe, obecnie powstaje lista wszystkich osób, które były posiadaczami fałszywych paszportów. Na dzień obecny znanych jest z imienia i nazwiska ponad 600 osób, które dzięki podjętym działaniom przeżyło zagładę. Ambasador Kumoch zastrzegł przy tym, że ta liczba może być znacznie większa, ponieważ obecnie znamy losy tylko części osób, objętych akcją paszportyzacji.

Projekcja filmu będzie poprzedzona krótkim wprowadzeniem historyka.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

    Galeria zdjęć


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.